ukryj
pokaż

Rejestracja do przychodni:

77 441 6004 - 05

77 441 6007 - 08

Rejestracja: Tomograf / Rezonans:

77 441 6154

e-mail: Mammografia przesiewowa

Home

 

Bez tłumu, na spokojnie
      W tym roku ogólnopolski Dzień Profilaktyki Onkologicznej, przez Ministerstwo Zdrowia zaplanowany na sobotę 22 października, w Opolskim Centrum Onkologii przebiegł spokojnie. Do czterech gabinetów: chirurgii onkologicznej, onkologii ogólnej oraz dwóch gabinetów chorób piersi, jak również do Pracowni Mammograficznej, zgłosiło się łącznie 126 osób. Większość pacjentów stanowili mieszkańcy Opola, ale z dnia otwartego skorzystali także mieszkańcy innych miejscowości, jak: Biała, Bernacice Górne, Biestrzynnik, Brożec, Brzeg, Dębska Kuźnia, Dobrzeń Wielki, Domecko, Głębocko, Gracze, Jemielnica, Kantorowice, Kędzierzyn-Koźle, Karczów , Kluczbork, Luboszyce, Olesno, Ozimek, Nakło, Popielów, Prudnik, Prószków, Radłów, Tułowice, Wołczyn, Zębowice. Z tego wykazu widać, że na badania przyjechali Opolanie z nawet bardzo odległych zakątków regionu.
      Najwięcej badań wykonano w obu gabinetach, chorób piersi; lekarze udzielili w nich 59 porad, z tego 39 pacjentek otrzymało skierowanie na badanie mammograficzne, a kilka - na badanie USG. Lekarze Poradni Chirurgii Onkologicznej przyjęli 45 pacjentów, najwięcej porad udzielając osobom ze zmianami w obrębie skóry (zmiany barwnikowe, tłuszczaki, naczyniaki, inne); niektórym wypisano skierowania na zabiegi usunięcia danej zmiany lub do dalszej diagnostyki.
Lekarz Poradni Onkologii Ogólnej przyjął 13 pacjentów.
        Podczas Białej Soboty w holu przychodni onkologicznej czynne było stoisko Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi z materiałami informacyjno-edukacyjnymi, promującymi profilaktykę nowotworową, a zwłaszcza wczesne wykrywanie raka piersi. Materiały te były wręczane uczestnikom Dnia Otwartego, a zwłaszcza Opolankom wykonującym w tym dniu skryningowe badania mammograficzne.
Dodać należy, że tego dnia w województwie opolskim czynnych było 5 pracowni mammograficznych, wykonujących bezpłatne badania w ramach skryningu u kobiet w  wieku 50-69 lat: dwie w Opolu (w OCO i przy ul. Budowlanych), w Kędzierzynie-Koźlu, Głubczycach oraz Prudniku. Zgłosiło się do nich 48 Opolanek. Każda z nich otrzymała w upominku długopis i torbę ekologiczną, z napisami promującymi profilaktykę nowotworową. Przypomnijmy, że badania przesiewowe (skryningowe) od 2006 roku wykonywane są co 2 lata u Polek w wieku 50-69 lat. Są one finansowane są ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Niezbędne na promocję tych badań środki przekazywane są z Ministerstwa Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. 
       Ważnym elementem propagowania profilaktyki nowotworowej jest nagłośnienie akcji w opolskich mediach. Audycje o Białej Sobocie wyemitowano m.in. w Radiu Opole, Radiu Plus, Radiu Eska, w TVP Opole. Teksty zachęcające do uczestnictwa ukazały się także w „Nowej Trybunie Opolskiej”, w „Gazecie Wyborczej”, w miesięczniku OCO.
       Dodać warto, że gościem Radia Opole w sobotnim bloku porannym był chirurg onkolog Wojciech Redelbach, dyrektor OCO, który m.in. zachęcał Opolan do badań z zakresu profilaktyki nowotworowej oraz wprowadzenia w życie zasad Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, jako skutecznych w zapobieganiu oraz leczeniu chorób nowotworowych.

Opolskie Centrum Onkologii w Opolu 

Opolskie Centrum Onkologii w Opolu jest samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem wszystkich rodzajów schorzeń nowotworowych.

Opieką onkologiczną obejmuje wszystkich mieszkańców Opolszczyzny chorych na nowotwory, a także z województw sąsiednich. Co roku rośnie liczba pacjentów leczonych w Opolskim Centrum Onkologii.