ukryj
pokaż

Rejestracja do przychodni:

77 441 6004 - 05

77 441 6007 - 08

Rejestracja: Tomograf / Rezonans:

77 441 6154

e-mail: Mammografia przesiewowa

Home

 

 4 lutego - Biała Sobota w Opolskim Centrum Onkologii
          Pierwsza tegoroczna Biała Sobota  w Opolskim Centrum Onkologii  odbyła się z udziałem 133 mieszkanek i mieszkańców Opolszczyzny, dla których chęć profilaktycznego badania przez lekarza onkologa  okazała się mniejszą przeszkodą niż siarczysty mróz (w nocy temperatura spadła poniżej -20 stopni Celsjusza), od kilku dni mocno dający się Polakom we znaki.
         Pacjenci zostali przebadani w czterech gabinetach: dwóch chorób piersi, chirurgii onkologicznej oraz onkologii ogólnej. Ponadto 16 Opolanek wykonało zdjęcia piersi w ramach skryningu mammograficznego (co 2 lata dla kobiet w wieku 50-69 lat).
           Większość pacjentów stanowili mieszkańcy Opola, ale z Dnia Otwartego skorzystali także Opolanie z takich miejscowości, jak: Boguszyce, Brzeg, Dobrzeń Wielki, Domecko, Głubczyce, Górki, Grabin, Kadłub, Kędzierzyn-Koźle, Komprachcice, Krapkowice, Lubsko, Łosiów, Murów, Namysłów,  Niemodlin, Olesno, Ozimek, Pietrowice, Prószków, Prudnik, Prusków, Przecza, Skałągi, Sowczyce, Strzelce Opolskie, Zawada, Żelazna, Żłobizna.
          Najwięcej porad udzielono w obu gabinetach chorób piersi- łącznie 55. Lekarze w celu dalszej diagnostyki na mammografię skierowali 42 kobiety, a panie w wieku do 40 lat - na badanie USG. 
          Do gabinetu chirurgicznego zgłosiło się 48 pacjentów, sygnalizując m.in. problemy z: prostatą, odbytem, odbytnicą, wątrobą, ze zmianami skórnymi (zmiany barwnikowe, tłuszczaki, naczyniaki, brodawczaki, włókniaki, polipy).Większość osób skierowana została do dalszej diagnostyki (m.in. kolonoskopia, gastroskopia, USG, RTG), niektórym wypisano skierowanie na zabieg usunięcia zmiany skórnej wraz z ustaleniem konkretnego terminu.
          W gabinecie onkologii ogólnej lekarz przebadał 14 pacjentów, uskarżających się m.in. na powiększone węzły chłonne, nawracającą anemizację, obecne na języku guzki, na bóle żuchwy, brzucha, częste odbijanie się po posiłku, na nadmierną utratę wagi. Również tutaj większość badanych skierowano do dalszej diagnostyki.
         Podczas Białej Soboty w holu przychodni onkologicznej czynne było stoisko zorganizowane przez wojewódzkie ośrodki koordynujące populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi oraz raka szyjki macicy. Udzielano na nim porad z zakresu profilaktyki nowotworowej, a zwłaszcza wczesnego wykrywanie obu wymienionych nowotworów. Wydawano również  materiały informacyjno-edukacyjne, które z drobnymi upominkami (torby, długopisy, parasolki) wręczano Opolankom, wykonującym w tym dniu skryningowe badanie mammograficzne.
         Informacja o Białej Sobocie i jej podstawowej idei ukazała się na stronie internetowej Opolskiego Centrum Onkologii, została również przesłana drogą elektroniczną do wszystkich samorządów gminnych i powiatowych Opolszczyzny z prośbą o poinformowanie lokalnej społeczności za pośrednictwem stron internetowych. Drogą elektroniczną dotarła także do kierownictwa kilkuset zakładów Opolszczyzny.
         Ważnym elementem propagowania profilaktyki nowotworowej było nagłośnienie akcji w opolskich mediach. Audycje o Białej Sobocie wyemitowano m.in. w Radiu Opole, w TVP Opole. Teksty zachęcające do uczestnictwa ukazały się także w „Nowej Trybunie Opolskiej”, w „Gazecie Wyborczej”, w miesięczniku OCO. Gościem Radia Opole w sobotnim bloku porannym był chirurg onkolog Wojciech Redelbach, dyrektor OCO, który m.in. zachęcał Opolan do badań z zakresu profilaktyki nowotworowej oraz wprowadzenia w życie zasad Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, jako skutecznych w zapobieganiu oraz leczeniu chorób nowotworowych.
          Biała Sobota zorganizowana została 4 lutego w związku z obchodzonym  w tym dniu Światowym Dniem Walki z Rakiem, ustanowionym 12 lat temu w Paryżu, podczas Światowego Szczytu do Walki z Rakiem. Rządy krajów świata przyjęły wówczas Kartę Paryską, której sygnatariusze zobowiązali się do stworzenia programów, służących m.in. zapobieganiu i wczesnemu wykrywaniu chorób nowotworowych, jak również opracowywaniu i wdrażaniu coraz skuteczniejszych metod ich diagnostyki oraz terapii. Od samego początku w promocję profilaktyki nowotworowej oraz wczesnego wykrywania nowotworów złośliwych włączała się Polska Unia Onkologii, która i w tym roku sprawowała nad akcją swój patronat.

Opolskie Centrum Onkologii w Opolu 

Opolskie Centrum Onkologii w Opolu jest samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem wszystkich rodzajów schorzeń nowotworowych.

Opieką onkologiczną obejmuje wszystkich mieszkańców Opolszczyzny chorych na nowotwory, a także z województw sąsiednich. Co roku rośnie liczba pacjentów leczonych w Opolskim Centrum Onkologii.