ukryj
pokaż

Rejestracja do przychodni:

77 441 6004 - 05

77 441 6007 - 08

Rejestracja: Tomograf / Rezonans:

77 441 6154

e-mail: Mammografia przesiewowa

Home

 

Najaktywniejszym opolskim zespołem ( przynajmniej na podstawie  wpisów na konkursowej stronie), jest trzyosobowy zespół „Adrenalina” z  5 LO w Opolu z Łukaszem Czarneckim (lider), Dominiką Muszak i Karoliną Koszałkowską (przy wsparciu opiekunki Elżbiety Dróżdż, psychologa szkolnego).
„Adrenalina” już pod koniec stycznia skontaktowała się z Opolskim Centrum Onkologii, by rozpropagować ideę Białej Soboty (badania mammograficzne w ramach skryningu), zaplanowanej przez OCO na 2 lutego, i oczywiście zaprosić Opolanki do wzięcia udziału w badaniu. Młodzież z wydrukowanymi zaproszeniami i upominkiem w postaci zawieszki zapachowej z logotypem skryningu wyszła na ulice Opola i zapraszała na sobotnie badanie. Dwa tygodni później w świetlicy Garaż przy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Opolu zespół z „piątki” przedstawili jej podopiecznym najważniejsze informacje, dotyczące profilaktyki czerniaka ze wskazówkami, co należy zrobić, jeśli się zauważy na skórze coś niepokojącego. Z kolei w Studenckim Centrum Kultury „Adrenalina” dla uczniów szkół gimnazjalnych zorganizowała prelekcję na temat czerniaka, którą wygłosił Marek Gełej, lekarz onkolog z OCO. Kilka dni później, w „Dniu Hakowicza”, w macierzystej szkole „Adrenaliny”  odbyło się wiele zdarzeń, promujących profilaktykę nowotworową. Nie tylko czerniaka (prelekcję wygłosił również dr M. Gełej), ale piersi, szyjki macicy (prelekcja dr Barbary Radeckiej) oraz jelita grubego (prelekcja dr Marka Szwieca). Młodzież przygotowała spektakl pt."Romeo i spalona Julia"; wystąpił także szkolny chór. Ze szkolnej auli wszyscy uczniowie wyszli na ulice centrum Opola, aby  wziąć udział w marszu, poświęconemu  profilaktyce czerniaka. W trakcie przemarszu rozdawane były ulotki oraz przez megafon skandowano hasła, promujące profilaktykę czerniaka, a po dojściu na pl. Wolności zagrał dla Opolan zespół "Contraband" z Krapkowic.
Działania promujące profilaktykę czerniaka „Adrenalina” zakończyła ostatniego lutego
w Przedszkolu nr 28 w Opolu, gdzie dla ok.  80 dzieci zaprezentowano inscenizację na temat czerniaka oraz zdrowego stylu życia. Śpiewano wraz z przedszkolakami piosenki o zdrowiu oraz rozdano komiksy, promujące Europejski Kodeks Walki z Rakiem.
Opolskie Centrum Onkologii  cały czas wspierało licealistów z „piątki” materiałami edukacyjno-informacyjnymi, jak i pomagało organizować prelekcje na temat różnych nowotworów. Mamy nadzieję, że starania młodych Opolan zostaną docenione przez warszawskich jurorów, czego zresztą życzymy nie tylko „Adrenalinie”, ale i pozostałym opolskim uczestnikom akcji „Mam haka na raka”.
Warto podkreślić, że promowanie profilaktyki nowotworowej w środowiskach najmłodszych Polaków to wielka sprawa, zważywszy na fakt, że nasz kraj od lat przoduje w nowotworowych  statystykach  Europy, jeśli chodzi o największą liczbę zgonów z powodu  większości nowotworów złośliwych. Dzieje się tak dlatego, że Polacy za późno zgłaszają się do onkologa w obawie, że usłyszą diagnozę – rak. Bo diagnozy tej nie traktują jako diagnozę, ale wręcz za datę przewidywanej… śmierci.

Opolskie Centrum Onkologii w Opolu 

Opolskie Centrum Onkologii w Opolu jest samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem wszystkich rodzajów schorzeń nowotworowych.

Opieką onkologiczną obejmuje wszystkich mieszkańców Opolszczyzny chorych na nowotwory, a także z województw sąsiednich. Co roku rośnie liczba pacjentów leczonych w Opolskim Centrum Onkologii.