ukryj
pokaż

Rejestracja do przychodni:

77 441 6004 - 05

77 441 6007 - 08

Rejestracja: Tomograf / Rezonans:

77 441 6154

e-mail: Mammografia przesiewowa

Home

 

Dzień ten stanowi kolejną okazję do nagłaśniania  problemu chorób nowotworowych a przede wszystkim profilaktyki nowotworowej, dzięki której można znacząco zminimalizować ryzyko choroby nowotworowej tudzież wykrywać ją we wczesnym stadium. Tego typu edukacja jest  niezbędna, wziąwszy pod uwagę niechęć Polaków do jakichkolwiek badań w sytuacji,  kiedy „ nic nie boli”.
Przyjęty ustawą sejmową obowiązujący w Polsce od roku 2006 Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych na lata 2006-2015, stanowi podstawę zinstytucjonalizowanych działań na rzecz wczesnego wykrywania  nowotworów, ze szczególnym uwzględnieniem raków: piersi i szyjki macicy u kobiet oraz jelita grubego u obu płci. Mowa o badaniach przesiewowych (skryningu) populacji zdrowych Polaków. Najbardziej znane dotyczą kobiet, a mowa o skryningach: mammograficznym dla Polek w wieku 50-69 lat co 2 lata i cytologicznym dla Polek w wieku 25-59 lat co 3 lata. Skryning kolonoskopowy, wykrywający zmiany nowotworowe w jelicie grubym, obejmuje Polaków obu płci w wieku 50+ i wykonywany jest co 10 lat.
Za niespełna 3 lata obecnie obowiązujący NPZChN utraci swoją ważność. Co będzie dalej – nie wiadomo, ale środowiska onkologów nie zasypiają gruszek w popiele i wspólnie z organizacjami pacjentów onkologicznych przygotowują program walki z rakiem na następną dekadę, dostosowując go do nowych wyzwań i nowej, większej skali zagrożenia. Nie brakuje postulatów, aby walkę z rakiem uczynić wręcz priorytetem w polskim systemie opieki zdrowotnej. I nie jest to opinia wyłącznie osób chorych na raka. Najnowsze badania postaw Polaków wobec chorób i oceny systemu zdrowia pokazują, że blisko 70 proc. ankietowanych uważa, iż to właśnie rak, a nie choroby serca, czy cukrzyca, powinny być głównym przedmiotem troski polskiej służby zdrowia.
Te preferencje wyraźnie odzwierciedlają statystyki. Rak w Polsce jest najważniejszą przyczyną zgonów przedwczesnych, przed 65. rokiem życia. Liczba zachorowań zwiększa się o ok. 2 proc. rocznie wraz ze starzeniem się społeczeństwa. W 2010 roku zarejestrowano w naszym kraju ponad 140 tys. nowych zachorowań na raka, a blisko 93 tysiące z tego powodu zmarło. Szacuje się, że w 2025 roku ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową będzie żyć aż 600 tysięcy Polaków

Zdrowy styl życia kontra nowotwory
Od lat wiadomo, że ryzyko zachorowania na raka o można znacząco zmniejszyć w sposób niezwykle banalny, bo… zdrowym stylem życia. Największe europejskie autorytety onkologiczne nie mają co do tego wątpliwości. Swemu przekonaniu dają wyraz także w zapisach opracowanego na początku wieku Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, zwanego też „Kodeksem Zdrowego Życia”. Ukierunkowanie swego życia pod kątem jedenastu zasad tego Kodeksu może zminimalizować ryzyko zachorowania na raka (i zgonu) co najmniej o połowę (niektórzy badacze uważają, że nawet o 75 proc.). Warto mieć tego świadomość.
Czymże jest ów „zdrowy styl życia” w ujęciu antynowotworowym? Właściwie niczym, co wymagałoby od nas jakiegoś szczególnego wyrzeczenia (no, chyba że ma się problemy z nałogami):
Po pierwsze – niepalenie papierosów. Nałóg ten jest w 90 albo i więcej procentach odpowiedzialny za raka płuca; ewidentnie sprzyja też kilku innym nowotworom.
Po drugie – właściwa dieta z dużą ilością owoców i warzyw, bo zawierają oprócz witamin również niezwykle istotne związki fitochemiczne, działające antynowotworowo.
Po trzecie – wystrzeganie się otyłości
Po czwarte – aktywność ruchowa, przynajmniej trzy razy w tygodniu po pół godziny umiarkowany wysiłek fizyczny
Po piąte – ograniczenie spożycia alkoholu (w nadmiarze sprzyja wielu nowotworom)
Po szóste –  ograniczenie kąpieli słonecznych a zwłaszcza unikanie wizyt w solarium (duże zagrożenie rakiem skóry –czerniakiem)
Po siódme – przestrzeganie przepisów ochrony przed substancjami rakotwórczymi, jak promieniowanie jonizujące w dużych dawkach, radon (najbardziej narażeni górnicy, gaz ten występuje w pomieszczeniach zamkniętych, także w mieszkaniach; jego główne źródło to gleba, woda, materiały budowlane, wywołuje raka płuc, zwłaszcza w skojarzeniu z nikotynizmem
Po ósme – zaszczepienie się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B
Po dziewiąte – wykonywanie co 3 lata przez kobiety w wieku 25-59 cytologii przesiewowej (skryningowej) w kierunku wczesnego wykrycia raka szyjki macicy
Po dziesiąte - wykonywanie co 2 lata przez kobiety w wieku 50-69 mammografii przesiewowej (skryningowej) w kierunku wczesnego wykrycia raka piersi
Po jedenaste - wykonywanie co 10 lat przez kobiety i mężczyzn w wieku 50+ kolonoskopii przesiewowej (skryningowej) w kierunku wczesnego wykrycia raka jelita grubego.

Opolskie Centrum Onkologii w Opolu 

Opolskie Centrum Onkologii w Opolu jest samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem wszystkich rodzajów schorzeń nowotworowych.

Opieką onkologiczną obejmuje wszystkich mieszkańców Opolszczyzny chorych na nowotwory, a także z województw sąsiednich. Co roku rośnie liczba pacjentów leczonych w Opolskim Centrum Onkologii.