ukryj
pokaż

Rejestracja do przychodni:

77 441 6004 - 05

77 441 6007 - 08

Rejestracja: Tomograf / Rezonans:

77 441 6154

e-mail: Mammografia przesiewowa

Home

 

Joanna Gruszka

Rozmawiamy o jedzeniu (cz.1)

Dieta dobra, dieta zła
Słowo dieta pochodzi od greckiego diaita i oznacza "sposób życia". Powinna więc pociągać za sobą tylko dobre skojarzenia i sugerować coś trwałego. Większość z nas jednak w pierwszej chwili kojarzy słowo dieta z pobytem szpitalnym i zaleconą dietą, dietą na chwilę, albo też w warunkach domowych - z sucharkami i miętową herbatą przy niestrawności.
Wszystkie te skojarzenia są negatywne, kojarzą się nam z przymusem i z krótkotrwałością stanu. A tak naprawdę prawidłowe żywienie dobrane indywidualnie do zdrowia każdej osoby, zapewnia wszystkie niezbędne składniki odżywcze we właściwych proporcjach, dobre samopoczucie oraz chroni przed wystąpieniem chorób w przyszłości. A kiedy problemy zdrowotne już są obecne w naszym życiu, złagodzi je lub zniweluje.
Modyfikacje dietetyczne powinny być metodą pierwszego wyboru – najtańszą i najbezpieczniejszą dla pacjenta, elementem szeroko rozumianej profilaktyki zdrowotnej.Dla zdrowych i chorujących - zacznijmy od zaleceń racjonalnego żywienia
Od 2009 roku obowiązują nowe zalecenia, dotyczące racjonalnego żywienia, opracowane przez Instytut Żywności i Żywienia. Zalecenia te doskonale obrazuje piramida zdrowego żywienia.
Podstawą piramidy jest aktywność fizyczna, dostosowana do możliwości każdego z nas. Nawet idealna dieta, bez aktywności fizycznej, nie jest wystarczająca.
Podstawą naszego żywienia powinny być produkty zbożowe, głównie z pełnego przemiału, takie jak kasze: gryczana, jaglana, ryż pełnoziarnisty oraz pieczywo z mąk z pełnego przemiału. Podobnie jak warzywa i owoce, produkty zbożowe powinny być obecne w każdym posiłku. Warzywa i owoce mogą być dodatkowo wykorzystywane jako zdrowa przekąska pomiędzy nimi. Pamiętajmy, że powinniśmy codziennie spożywać blisko kilograma warzyw i owoców w różnej postaci: na surowo i po obróbce termicznej. Produkty te są idealne w profilaktyce nowotworów oraz kiedy już chorujemy.
MODYFIKACJE: W przypadku operacji na układzie pokarmowym (m.in. operacje żołądka, jelit, trzustki), przy stosowaniu radioterapii na obszar szyi, głowy, miednicy lub chemioterapii zalecana jest zmiana diety na łatwo strawną. W praktyce oznacza to, że wprowadzamy do jadłospisu produkty zbożowe z obniżoną zawartością błonnika, takie jak: kasza jęczmienna drobna, manna, kukurydziana, ryż biały, makaron nitki, płatki owsiane i kukurydziane, warzywa i owoce tylko w formie gotowanej, duszonej lub pieczonej. Ponadto w diecie tej zupełnie rezygnujemy z niektórych warzyw, takich jak: kapusta, cebula, czosnek, papryka, nawet w wersji gotowanej,
Źródłem pełnowartościowego białka są dla nas: nabiał, mięso, ryby i suche nasiona roślin strączkowych.
Mleko i jego przetwory, najlepiej w postaci fermentowanych produktów mlecznych, takich jak jogurty, kefir, maślanka, białe sery powinny być obecne w dwóch porcjach dziennie.
Mięso powinno pojawić się na naszym stole raz dziennie, zamiennie z rybą i roślinami strączkowymi, takimi jak: fasole, soczewice, groch, ciecierzyca.
MODYFIKACJE: W diecie łatwo strawnej wybieramy tylko chude mięsa, ryby, sery, jogurty, jajko zjadamy tylko na miękko, a z roślin strączkowych rezygnujemy zupełnie. Oznacza to w praktyce wybór kurczaka, indyka, wołowiny, cielęciny, królika, gołębia, chudego białego sera, chudych ryb, takich jak: dorsz, pstrąg, sola, mintaj, innych, a wykluczenie wieprzowiny, wszelkich kiełbas, pasztetów, żółtych, pleśniowych i topionych serów. Preferowanymi metodami przygotowania posiłków są: gotowanie, gotowanie na parze i duszenie.
W przypadku biegunek rezygnujemy dodatkowo z mleka i jego przetworów aż do ustąpienia objawów.
Tłuszcze powinny być niewielkim dodatkiem do potraw w ciągu dnia przy założeniu, że tłuszcze pochodzenia zwierzęcego ograniczamy poprzez wybór chudych mięs oraz ograniczenie smażenia. Dbamy o dodatek tłuszczów roślinnych i pochodzących z ryb, szczególnie tych bogatych w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) z rodziny omega 3, a więc: oliwy z oliwek, oleju lnianego oraz rzepakowego z pierwszego tłoczenia, a także ryb morskich.
MODYFIKACJE: W diecie łatwo strawnej zupełnie wykluczamy smażenie. Tłuszcz dodajemy do potraw w czasie gotowania (masło, oliwa z oliwek) lub na zimno już na talerzu (olej lniany, masło).
Doskonałym urozmaiceniem diety i zdrową przekąską są owoce suszone oraz orzechy, pestki, migdały. Bogate w witaminy, składniki mineralne, a także NNKT, mają również wysoką wartość energetyczną, więc spożywamy je w niewielkich porcjach codziennie.
MODYFIKACJE: W diecie łatwo strawnej niestety produkty te wykluczamy. Pomiędzy posiłkami lub jako posiłek w sytuacjach kiedy nie mamy łaknienia, nie czujemy smaku, chudniemy powinniśmy stosować Nutridrinki lub podobne preparaty jako uzupełnienie diety. Jeżeli nasza masa ciała się nie zmienia, spożywamy prawidłowe ilości pożywienia, naszą przekąską powinny być gotowane lub pieczone owoce i  warzywa.

Dieta dla Ciebie
Powinieneś stosować dietę jak najmniej przetworzoną, w regularnie zjadanych, świeżo przygotowanych posiłkach.
Zalecana ilość posiłków od  4 do 5, w schorzeniach przewodu pokarmowego, po operacjach, przy upośledzonym wchłanianiu, po chemioterapii, radioterapii nawet do 7-8 posiłków na dobę.
Podstawą diety powinny być warzywa, owoce i produkty zbożowe. Zjadaj je codziennie i do każdego posiłku. Gdy nie tolerujesz surowych warzyw i owoców koniecznie wprowadź świeże soki warzywne i warzywno-owocowe rozcieńczone wodą jako źródło witamin i przeciwutleniaczy.
Źródłem białka zwierzęcego powinny być chude mięsa, ryby, nabiał. Produktów tych nie smażymy i spożywamy w umiarkowanych ilościach, porcja mięsa raz dziennie zupełnie wystarczy.
Dodawaj codziennie do potraw oleje tłoczone na zimno: oliwę z oliwek, olej lniany i rzepakowy oraz niewielkie ilości masła.Nie zapominaj o przyjmowaniu płynów w odpowiedniej ilości. Wypijaj codziennie minimum 6 do 8 szklanek: herbat ziołowych, owocowych, zielonej, czerwonej, niesłodzonych kompotów, wód mineralnych, świeżo przygotowanych soków, wszystkich napojów, które nie zawierają cukru, słodzików, ani dodatków do żywności.
Nie masz siły, aby przygotowywać posiłki? Nie martw się. Codziennie ugotuj zupę z dodatkiem warzyw (marchewki, pietruszki, cukinii, dyni, selera, ziemniaka, brokułów), kasz lub ryżu, z dodatkiem naturalnych przypraw (majeranku, ziela angielskiego, liścia laurowego, imbiru, kurkumy, innych ulubionych), odrobiny soli oraz olejów lub masła dodanych na zimno. Nie zapomnij o zielonej pietruszce lub koperku. Mięso lub rybę ugotuj na parze lub osobno w wodzie i dodaj do 1-2 porcji zupy. Zupę możesz wzbogacić również żółtkiem jajka. Możesz ją również zmiksować.
Codziennie wypij świeżo przygotowany sok z buraczków, marchewki, pietruszki, jabłka, innych warzyw i owoców.
Poproś o dietetyka na oddziale w OCO, on dobierze dietę idealną dla ciebie.
Joanna Gruszka
O autorce:
mgr Joanna Gruszka ukończyła studia na kierunku dietetyka kliniczna oraz podyplomowe studia poradnictwa żywieniowego i dietetycznego.
Prowadzi gabinet dietetyczny Dieta Plus w Opolu, pracuje także jak dietetyk w Opolskim Centrum Onkologii oraz w przychodniach na terenie miasta Opola. Na temat żywienia i zdrowia można jej posłuchać w audycji Zdrowie Plus My w Radiu Plus Opole w każdą III niedzielę miesiąca. Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie: www. dietaplus.pl

Spotkania dietetyczne dla pacjentów
Zapraszam na spotkania dietetyczne wszystkich zainteresowanych tematyką diety pacjentów Opolskiego Centrum Onkologii, mających problemy z jedzeniem, z dolegliwościami w postaci biegunek, zaparć, bólów brzucha, szukających odpowiedzi na pytanie, jak przygotowywać posiłki w domu. Spotkania odbywają się:

  • w drugą środę miesiąca - dla Oddziału Onkologii Klinicznej – w godz. 10.30 -11.30 (stołówka oddziałowa)
  • w pierwszą i trzecią środę miesiąca - dla pozostałych oddziałów – w godz. 13-14 (sala gimnastyczna w Zakładzie Radioterapii).

Można też poprosić pielęgniarkę o spotkanie z dietetykiem na oddziale.
Serdecznie zapraszam! Joanna Gruszka, dietetyk OCO

2014-03-20

Opolskie Centrum Onkologii w Opolu 

Opolskie Centrum Onkologii w Opolu jest samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem wszystkich rodzajów schorzeń nowotworowych.

Opieką onkologiczną obejmuje wszystkich mieszkańców Opolszczyzny chorych na nowotwory, a także z województw sąsiednich. Co roku rośnie liczba pacjentów leczonych w Opolskim Centrum Onkologii.