ukryj
pokaż

Rejestracja do przychodni:

77 441 6004 - 05

77 441 6007 - 08

Rejestracja: Tomograf / Rezonans:

77 441 6154

e-mail: Mammografia przesiewowa

Home

 

Opolanki zwyciężyły w ogólnopolskim konkursie onkologicznym "Mam haka na raka"

Projekt kampanii społecznej, poświęconej profilaktyce czerniaka, autorstwa uczennic z Zespołu Szkół w Kietrzu na Opolszczyźnie zwyciężył w VI edycji programu „Mam Haka na Raka”. Autorkami najlepszej kampanii pn. „Rozwiej swoje wątpliwości” były: Katarzyna Lasyk, Ewa Szota, Paulina Hnatyszyn i Magdalena Frelich a ich opiekunką z ramienia szkoły Elżbieta Szewczak. Wyniki ogólnopolskiego konkursu ogłoszono w czerwcu  podczas gali finałowej w Warszawie.
Zwycięski projekt kietrzanek to spot, w którym eksperci ds. zdrowia, odpowiadają dziennikarzom na pytania, w związku z  informacją o rzekomych planach budowy nad Polską kopuły, chroniącej przed szkodliwym działaniem promieni UV. Kampania kończy się puentą: „Jeżeli zauważysz niepokojące zmiany na skórze, skontaktuj się z onkologiem lub dermatologiem. Wczesne wykrycie pozwala na wyleczenie nowotworu skóry.”
Nagrodą dla zwycięzców był wyjazd na zagraniczny obóz językowy oraz upominki rzeczowe, także dla szkoły, m.in.: model skóry człowieka, komplet plansz z anatomią człowieka oraz mikroskop. Młodzież  wzięła też udział w planie zdjęciowym kampanii  pn. „Obserwuj znamiona”.
Równie miło nam donieść (także z racji naszej współpracy), że zespół  innej opolskiej szkoły, Liceum Ogólnokształcącego nr 5 w Opolu, działający w składzie: Łukasz Czarnecki (lider), Dominika Muszak i Karolina Koszałkowska (opiekunką była Elżbieta Dróżdż), w tym samym konkursie uhonorowany został Nagrodą Hakowicza za kampanię „Nie maskuj. Badaj się”, przyznawaną przez laureatów poprzednich edycji konkursu.  
„Niewiele uwagi poświęcamy temu, jak należy zadbać o siebie i swoją skórę w słoneczne dni. W społeczeństwie narodziła się niezdrowa moda na opalone ciało, która powoduje nie tylko przyspieszenie starzenia się skóry, ale przede wszystkim zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory. A warto podkreślić, że w ostatnich 30-stu latach stwierdzono 3-krotny wzrost zachorowań na nowotwory złośliwe skóry. W każdym roku w Polsce czerniaka diagnozuje się u ok. 2500 osób, a prawie połowa z nich umiera. Razem z Hakowiczami chcemy spróbować przemówić do rozsądku Polaków. Ta kampania może nam w tym pomóc. Tylko poprzez regularną obserwację swojego ciała i odpowiednio wczesną konsultację z lekarzem możemy przyczyniać się do zmiany statystyk dotyczących umieralności z powodu zachorowań na czerniaka. Duże brawa dla dziewcząt z Kietrza” – mówił podczas gali dr Janusz Meder, Prezes Polskiej Unii Onkologii, organizator programu edukacyjnego „Mam Haka na Raka”

2013-09-25

Opolskie Centrum Onkologii w Opolu 

Opolskie Centrum Onkologii w Opolu jest samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem wszystkich rodzajów schorzeń nowotworowych.

Opieką onkologiczną obejmuje wszystkich mieszkańców Opolszczyzny chorych na nowotwory, a także z województw sąsiednich. Co roku rośnie liczba pacjentów leczonych w Opolskim Centrum Onkologii.