ukryj
pokaż

Rejestracja do przychodni:

77 441 6004 - 05

77 441 6007 - 08

Rejestracja: Tomograf / Rezonans:

77 441 6154

e-mail: Mammografia przesiewowa

Home

 

 

Już 2400 lat temu Hipokrates powiedział: „Istnieją dwie rzeczy: wiedzieć i wierzyć, że się wie. Wiedza to nauka. Wiara w to, że się wie, to ignorancja”

 

Kolejne TAK dla warzyw i owoców!

„Książka ta powinna stać się podstawą uniwersyteckich programów nauczania o żywieniu”. „To jedna z najważniejszych publikacji o odżywianiu, jakie kiedykolwiek powstały. Stanowi punkt zwrotny w naszym rozumieniu zasad, kierujących zdrowiem. Przeczytanie jej może uratować ci życie”. „To jak dotąd najbardziej przekonujący zbiór dowodów na to, że za pomocą diety można zapobiegać chorobom serca, różnym rodzajom raka i innym chorobom cywilizacyjnym”. „To dobrze udokumentowana analiza błędów współczesnego odżywiania, stylu życia i współczesnej medycyny oraz doraźnych rozwiązań, które tak często przynoszą porażkę. Jeśli posłuchasz zaleceń zawartych w tym wyjątkowym poradniku , twój organizm będzie ci za to wdzięczny do końca życia”– entuzjastycznie piszą utytułowani recenzenci.

Mowa o publikacji „Nowoczesne sposoby odżywiania” amerykańskiego naukowca Colina Campbella (przy współpracy syna Thomasa) wydanej w USA w 2004 r. (w Polsce ukazała się w 2011 r. nakładem wydawnictwa Galaktyka), z którą na pewno warto się zapoznać. Autor przekonująco omawia rolę odżywiania w kontekście jego wpływu na zdrowie tudzież choroby, szczegółowo zgłębiając związki pomiędzy nieodpowiednią dietą a brakiem zdrowia i na odwrót. Wnioski, jakie z tych badań wypływają winny skłaniać przemyśleń, tym bardziej, że autor próbuje też dawać odpowiedzi na ważne pytania: Co powoduje raka? Jak wydłużyć życie? Jak zatrzymać epidemię otyłości?

Dowody i wywody Campbella koncentrują się na tym, o czym w zasadzie wiadomo, bo mówi się o tym od lat, ba, tysiącleci (vide Hipokrates), a mianowicie, że sekret zdrowia tkwi w spożywaniu roślin! Tak więc książka jest kolejnym TAK dla warzyw i owoców popartym licznymi badaniami, recenzjami, statystykami. Trzeba przyznać, że argumenty na rzecz diety z dużą ilością warzyw i owoców, czy wręcz wegetariańskiej, są niezwykle mocne. Zdaniem wypowiadających się w przedmowie naukowców większość z nas żyje w toksycznym  środowisku produktów żywnościowych, jak stwierdza John Robbins, autor książki „Diet for New America” (Dieta dla Nowej Ameryki). Przytacza w niej dane, z których wynika, iż w mięsie zwierząt jedzonym przez ludzi, szczególnie w tkance tłuszczowej, kumulują się wszelkie trucizny środowiskowe. Takie mięso, w przeliczeniu na masę, zawiera ok. 10 razy większe stężenie pestycydów (produkty mleczne – 4 razy) niż rośliny. Jesteśmy też zewsząd atakowani reklamami i kryptoreklamami rozmaitych produktów spożywczych, mimo że powodują one tycie, zabijają witalność, niszczą i skracają ludzkie życie. „Możesz zgodzić się na to wszystko, ale możesz też stworzyć zdrowszy i bardziej afirmujący związek ze swoim ciałem i tym, co jesz” – konkluduje  Robinns  zaznaczając, że właśnie książka Campbella jest tym wymarzonym przewodnikiem o tym, jak taki związek stworzyć. „Jeśli posłuchasz zaleceń zawartych w tym poradniku, twój organizm będzie ci za to wdzięczny do końca życia”.

Z kolei Howard Lyman, amerykański farmer, przez dwie dekady życia znaczący w USA producent nabiału i mięsa, m.in. pod wpływem Campbella napisał autobiografię  „Szalony kowboj”, o której mówi się, że jest historią amerykańskiego producenta mięsa, który przestał jeść… mięso.
Książek o odżywianiu napisano całe mnóstwo, wiele z nich to bestsellery. Rozchodzą się w milionach egzemplarzy na całym świecie, ale tak naprawdę tylko nieliczni wiedzą co jeść, aby pokarm służył zdrowiu. „Prawdziwa nauka leży pod stertą śmieci, na którą składają się nieistotne doniesienia o nikłym znaczeniu a niekiedy wręcz szkodliwe”. Wiedza została „zagłuszona szumem informacyjnym w rodzaju chwilowych mód żywieniowych, modnych diet cud i propagandą przemysłu żywnościowego” – dowodzi Campbell, a to, o czym pisze, jest nierzadko… porażające! Np. to, że spożywanie przetworów mlecznych może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka prostaty! Że u dzieci cukrzycę typu1 należy wiązać ze sposobem odżywiania niemowląt. Że rak piersi ma związek z poziomem hormonów we krwi, który to poziom zmienia się pod wpływem składników obecnych w pożywieniu.… Ale też i to, że zmiana „złej” diety na „dobrą” może pozwolić diabetykom na... odstawienie leków! Że choroby układu krążenia można cofnąć, stosując wyłącznie odpowiednią dietę. Że przeciwutleniacze, znajdujące się w owocach i warzywach mają związek z większą sprawnością umysłową w starszym wieku.
Reasumując: „Prawidłowa dieta stanowi najsilniejsze narzędzie do walki z chorobami”! A prawidłowa dieta, zdaniem Campbella,  to jak najwięcej warzyw i owoców i jak najmniej mięsa oraz… mleka i jego przetworów!
Cóż… trzeba przyznać, słowa to mocne, kontrowersyjne…

Kilka słów o Colinie Campbellu. Na początku kariery naukowej, m.in. w prestiżowej amerykańskiej uczelni MIT, zajmował się toksycznymi substancjami chemicznymi, znajdującymi się w spleśniałych częściach paszy dla kur (aflatoksyny oraz dioksyny; C.C.  jest jednym z odkrywców tej drugiej). Później został delegowany na Filipiny, by wziąć udział w projekcie związanym z niedożywieniem tamtejszych dzieci oraz zbadać przyczyny ich nadumieralności na raka wątroby. Sądzono, że za chorobę odpowiada wysokie spożycie aflatoksyn (czyli toksyn pleśni, tzw. mykotoksyn) obecnych w spleśniałych orzechach ziemnych i kukurydzy.

Ze zdziwieniem przyjęto fakt, że na raka wątroby najczęściej chorowały dzieci filipińskie, jedzące największe ilości białka zwierzęcego, czyli głównie dzieci z najzamożniejszych rodzin. Kiedy więc Campbell natrafił na indyjskie doniesienie, w którym na szczurach badano związek aflatoksyn i białka z rakiem wątroby, zauważył wyraźną prawidłowość z chorobą filipińskich dzieci. Ważna była też konstatacja, że szczury karmione niewielkimi ilościami białka nie chorowały na nowotwór, w przeciwieństwie do gryzoni, karmionych białkiem obficie…

Ta konstatacja była dla Campbella szokiem! „Była przeciwieństwem tego, czego mnie do tej pory uczono. Herezję stanowiło twierdzenie, że białko jest niezdrowe, a co dopiero, że sprzyja rozwojowi raka. To był kluczowy moment w mojej karierze. (…)Postanowiłem rozpocząć dogłębne badania nad wpływem sposobu żywienia, a w szczególności białka, na rozwój raka. (…) Ważne było nie tylko zrozumienie, czy białko sprzyja powstawaniu nowotworów, lecz również, jak się to dzieje ”– pisze badacz w swojej książce. „Dieta niskobiałkowa hamowała rozwój nowotworu , niezależnie od tego, ile aflatoksyn, czyli czynnika rakotwórczego, zostało podane. (…) Odkryliśmy, że nie każdy rodzaj białka działa w ten sposób. Które białka stale i silnie pobudzały rozwój nowotworów? Kazeina, stanowiąca 87 proc. białek mleka! (…) Bezpieczne okazały się białka pochodzenia roślinnego, w tym białka pszenicy i sojowe. ” (…) Ludzie, którzy spożywali najwięcej żywności pochodzenia zwierzęcego najczęściej zapadali na najwięcej chorób przewlekłych.”

A potem przyszła kolej na wielki, wspólny projekt amerykańsko-chiński, w historii medycyny eksperymentalnej znany jako najobszerniejsze badanie przeprowadzone na ludziach. Obejmowało ono obserwację zachorowalności w powiązaniu z czynnikami żywieniowymi i stylem życia w kilkudziesięciu wiejskich rejonach Chin i na Tajwanie.

Mowa o rozpoczętym w 1983 r. tzw. „badaniu chińskim”, w którym przez 20 lat analizowano związki między odżywianiem a zdrowiem, porównując parametry krwi mieszkańców  wybranych prowincji, wiosek. Różnice wartości były znaczne. Np. w poziomie cholesterolu – dwukrotna, beta karotenu - dziewięciokrotna, lipidów - trzykrotna. W prowincjach o najwyższych wskaźnikach było ponad sto razy więcej nowotworów niż w tych, gdzie były one najniższe.

Badanie, w którym ustalono ponad 8 tys. statystycznie istotnych związków między stylem życia, odżywianiem i chorobami dowiodło, że prawidłowa dieta to najsilniejsze narzędzie do walki z chorobami.  Sam Campbell stwierdza: "Dwadzieścia lat badań, analiz i doświadczeń zmieniło nie tylko moje myślenie na temat związków między odżywianiem a zdrowiem, lecz i sposób odżywania się mojej rodziny".
Zdaniem Campbella zdrowa dieta to taka, które zawiera: mało cholesterolu, mało zwierzęcego białka, jest bezmleczna a właściwie beznabiałowa. Taką dietą jest dieta oparta na produktach nieprzetworzonych, czyli pełnoziarnista dieta roślinna. Co więcej – Campbell uważa, że nie istnieje specjalna dieta, zapobiegająca nowotworom czy chorobom serca. Zebrane przez naukowców dowody wskazują, że „ta sama dieta, która pozwala zapobiegać nowotworom, równie dobrze sprawdza się w walce z otyłością, cukrzyca, kataraktą, zwyrodnieniem plamki żółtej, chorobą Alzheimera, dysfunkcjami poznawczymi, stwardnieniem  rozsianym, osteoporozą i innymi chorobami. (…) Ta dieta przyniesie korzyści każdemu, niezależnie od predyspozycji genetycznych i osobistych obciążeń".

Krystyna Raczyńska

8.07.2014

Opolskie Centrum Onkologii w Opolu 

Opolskie Centrum Onkologii w Opolu jest samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem wszystkich rodzajów schorzeń nowotworowych.

Opieką onkologiczną obejmuje wszystkich mieszkańców Opolszczyzny chorych na nowotwory, a także z województw sąsiednich. Co roku rośnie liczba pacjentów leczonych w Opolskim Centrum Onkologii.