Zgodnie z ustawą z dnia 1 lipca 2005roku o ustanowieniu programu wieloletniego „Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych” (Dz. U. Nr 143, poz.1200 z 2005r.), program realizowany będzie w latach 2006-2015.
Uchwalenie ww. ustawy stwarza gwarancję stabilnego finansowania Programu z budżetu państwa.
Przewiduje się, że realizacja Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych w zakresie zapobiegania, wcześniejszego wykrywania oraz upowszechnienia i zwiększenia dostępności do leczenia odpowiadającego obecnemu poziomowi sprawdzonej w praktyce wiedzy medycznej, z uwzględnieniem postępu tej wiedzy, doprowadzi do zmniejszenia zachorowalności na nowotwory o około 10% oraz do poprawy skuteczności leczenia chorób nowotworowych w Polsce do poziomu osiąganego w krajach Zachodniej i Północnej Europy, czyli do osiągnięcia 40% wyleczeń i przeżyć 5-letnich u mężczyzn i ok. 50% wyleczeń i przeżyć 5- letnich u kobiet.
W ramach Programu, realizowane są wszystkie kierunki działań wymienione w ustawie, dotyczące w szczególności:
- rozwoju profilaktyki pierwotnej nowotworów złośliwych, w tym zwłaszcza zależnych od palenia tytoniu i niewłaściwego żywienia;
- realizacji populacyjnych programów wczesnego wykrywania raka piersi, raka szyjki macicy, wdrożenia populacyjnych programów wczesnego wykrywania raka jelita grubego oraz wybranych nowotworów u dzieci;
- zwiększenia dostępności do metod wczesnego rozpoznawania;
- uzupełnienia oraz wymiany wyeksploatowanych urządzeń do diagnostyki nowotworów i radioterapii;
- wdrożenia procedur zapewnienia wysokiej jakości diagnostyki i terapii nowotworów;
- standaryzacji procedur leczenia napromienianiem;
- upowszechnienia metod leczenia skojarzonego;
- rozwoju i upowszechnienia współczesnych metod rehabilitacji chorych oraz opieki paliatywnej w onkologii;
- ograniczania odległych następstw leczenia;
- poprawy działania systemu zbierania danych o stopniu zaawansowania nowotworów;
- upowszechniania i rozwoju nauczania onkologii w kształceniu przed i podyplomowym lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych, przedstawicieli innych zawodów medycznych;
- upowszechniania wiedzy w społeczeństwie na temat profilaktyki, wczesnego rozpoznawania i leczenia nowotworów.
W zakresie profilaktyki priorytetami będą: upowszechnienie wiedzy o najczęstszych przyczynach zachorowania na nowotwory, kontynuowanie działań na rzecz ograniczenia palenia tytoniu zwłaszcza wśród kobiet i osób w młodszym wieku oraz zasad zdrowego żywienia.
W zakresie wczesnego wykrywania nowotworów szczególny nacisk zostanie położony na rozwój populacyjnych programów wczesnego wykrywania raków piersi i szyjki macicy poprzez objęcie nimi grup kobiet, które dotychczas tymi programami nie były objęte oraz na dalsze podnoszenie standardów jakości badań diagnostycznych w tych programach.
Kontynuowane mają być wszystkie programy edukacyjne, programy doposażenia i modernizacji aparatury do leczenia nowotworów, w tym zwłaszcza do radioterapii oraz aparatury diagnostycznej, programy wdrażania i upowszechniania standardów kontroli jakości w badaniach diagnostycznych i terapii nowotworów, działania na rzecz poprawy jakości opieki nad chorymi na nowotwory zaawansowane.
Planowane jest gromadzenie w poszerzonym zakresie danych epidemiologicznych o zachorowaniach, zaawansowaniu, przeżyciach i zgonach chorych na nowotwory złośliwe w Polsce.