ukryj
pokaż

Rejestracja do przychodni:

77 441 6004 - 05

77 441 6007 - 08

Rejestracja: Tomograf / Rezonans:

77 441 6154

e-mail: Mammografia przesiewowa

Home

 

Wśród przybyłych nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych i rządowych województwa z wicemarszałkiem Stanisławem Rakoczym i wojewodą Bogdanem Tomaszkiem, opolskich organizacji i instytucji, no i oczywiście lekarzy, pielęgniarek oraz personelu technicznego Centrum, choć nie tylko.
    Przed wymarszem dyrektor OCO dr Wojciech Redelbach w kilku słowach zapoznał zebranych z ideą akcji oraz zasadami Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, a dr Kazimierz Drosik, ordynator Oddziału Onkologii Klinicznej, przedstawił m.in. najnowsze dane, dotyczące zapadalności i śmiertelności na nowotwory na Opolszczyźnie („Każdego roku na Opolszczyźnie rozpoznaje się ok. 3500 nowych zachorowań na nowotwory. (…) statystyki mówią, że co piąty człowiek na świecie umiera z powodu nowotworu)oraz krótko omówił zasady zdrowego stylu życia, zawarte w Kodeksie Walki z Rakiem. Natomiast onkolog dr Marek Szwiec, mówił o konieczności uczestnictwa w badaniach przesiewowych, bardzo istotnych dla wczesnego wykrywaniu raków: piersi, szyjki macicy oraz jelita grubego i odbytu („Kiedy mówię pacjentowi, że potrzebna jest kolonoskopia, prosi o zapisanie tego terminu, bo słyszy go po raz pierwszy. Tymczasem jest to badanie podstawowe, jeśli idzie o wczesne wykrywanie raka jelita grubego, pozwala zmniejszyć umieralność z tego powodu nawet do 20 procent”).
    Głos zabierali m.in. także wiceprezydent Opola Janusz Kwiatkowski („Myślę, że takie inicjatywy jak dzisiejszy Marsz spowoduje, że wielu ludzi zrozumie, jak wielkie znaczenie ma profilaktyka i stosowanie zasad zdrowego stylu życia”), dr Roman Kolek, wiceszef opolskiego NFZ („uczestnictwo w badaniach profilaktycznych w onkologii musi być bardziej powszechne, jeśli chcemy liczyć na dużą skuteczność postępowania medycznego. Opolski oddział NFZ dopełni wszelkich starań, aby pieniędzy na leczenie nie zabrakło”), prezes Klubu Amazonka Violetta Sikorska („My, Amazonki, jesteśmy dowodem na to, że „rak to nie wyrok”, że choroba nie zawsze zabija. Ja jestem przykładem przeżycia 9-letniego po rozpoznaniu nowotworu piersi. Dzisiaj mówię o sobie: „Byłam chora na raka”. Musimy pamiętać, że nikt za nas nie zadba o nasze zdrowie. Korzystajmy z badań profilaktycznych i same badajmy swoje piersi”).
    Pochód manifestujących przeszedł ul. Ozimską pod Teatr Jana Kochanowskiego, we foyer którego odbyła się druga część dyskusji na temat profilaktyki chorób nowotworowych.
    „Marsz Nadziei” zakończył się sztuką „Jabłko” Verna Thiessena w reżyserii Tomasza Dutkiewicza i wykonaniu artystów Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, która porusza problem choroby nowotworowej w rodzinie. Była to doskonała puenta dla idei przyświecającej Marszowi, jednak z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc spektakl obejrzeli tylko zaproszeni goście.

Opolskie Centrum Onkologii w Opolu 

Opolskie Centrum Onkologii w Opolu jest samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem wszystkich rodzajów schorzeń nowotworowych.

Opieką onkologiczną obejmuje wszystkich mieszkańców Opolszczyzny chorych na nowotwory, a także z województw sąsiednich. Co roku rośnie liczba pacjentów leczonych w Opolskim Centrum Onkologii.