ukryj
pokaż

Rejestracja do przychodni:

77 441 6004 - 05

77 441 6007 - 08

Rejestracja: Tomograf / Rezonans:

77 441 6154

e-mail: Mammografia przesiewowa

Home

 

Celem akcji, wspartej szeroko zakrojonymi działaniami medialnymi, było skierowanie uwagi Polek i Opolanek na bardzo ważną kwestię - uczestnictwa w badaniach profilaktycznych, służących wczesnemu wykrywaniu najczęstszych i najgroźniejszych dla kobiet chorób. Mowa oczywiście o rakach piersi i szyjki macicy, których zdiagnozowanie we wczesnym stadium rozwoju choroby, właśnieprzy pomocy badań mammograficznych i cytologicznych, gwarantuje pełne wyleczenie.

W tygodniu poprzedzającym Dzień Kobiet, nazwanym w tym roku Dniem Zdrowia Kobiet, w opolskich mediach ukazało się wiele materiałów prasowych, audycji radiowych i telewizyjnych spotów. Informowały one o rosnącym zagrożeniu zdrowia i życia kobiet rakiem piersi i szyjki macicy, zachęcając i nawołując do zgłaszania się na badania profilaktyczne. A te dla wygody wielu pracujących zaplanowane zostały dodatkowo także na sobotę, 8 marca, dla większości kobiet w czas wolny od pracy.

Ale wcześniej, 6 marca, na Uniwersytecie Opolskim słuchaczki Uniwersytetu III Wieku wysłuchały wykładu, m.in. dr. Kazimierza Drosika z Opolskiego Centrum Onkologii, na temat profilaktyki raka piersi. Prelekcja zakończyła się serią pytań oraz dyskusją, która mocno przeciągnęła się poza zaplanowany czas.

Również w tym dniu mieszkanki Opola mogły przebadać swoje piersi w mammobusie, usytuowanym na pl. Kopernika, a dzień później – na ul. Wrocławskiej przed budynkiem ZUS. W sobotę, 8 marca, mammobus przyjechał do Głuchołaz, gdzie pobity został rekord frekwencji – 170 pań wzięło udział w badaniu.

Z danych opolskiego NFZ wynika, że w Tygodniu Zdrowia Kobiet wykonano w województwie ok. tysiąca badań profilaktycznych, w tym ok. 600 mammografii i 400 badań cytologicznych (w Opolskim Centrum Onkologii wykonano 67 mammografii, w tym 37 w ramach skryningu; 45 pań zostało przebadanych przez lekarza). Nie znaczy to jednak, że w akcji wzięło udział łącznie tysiąc Opolanek, gdyż niektóre z nich poddały się obu badaniom.

Akcja, określana także  „Badanie zamiast tulipana”, zakończyła się sporym sukcesem. I to nie tylko w sensie ilościowym, ale też informacyjnym. Zwróciła bowiem uwagę wielu pań - do tej pory nieświadomych rangi profilaktyki - na sens i potrzebę systematycznego wykonywania badań. Na pewno też przyczyniła się do przełamywania, jakże mocno zakorzenionego w świadomości wielu Polek, ewidentnie fałszywego stereotypu, że „lepiej nie wiedzieć” o chorobie. Bo „wiedzieć” nie tylko warto, ale wręcz „trzeba" i to koniecznie. We własnym interesie, dla własnego dobra (czyt. zdrowia i życia).

Opolskie Centrum Onkologii w Opolu 

Opolskie Centrum Onkologii w Opolu jest samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem wszystkich rodzajów schorzeń nowotworowych.

Opieką onkologiczną obejmuje wszystkich mieszkańców Opolszczyzny chorych na nowotwory, a także z województw sąsiednich. Co roku rośnie liczba pacjentów leczonych w Opolskim Centrum Onkologii.