ukryj
pokaż

Rejestracja do przychodni:

77 441 6004 - 05

77 441 6007 - 08

Rejestracja: Tomograf / Rezonans:

77 441 6154

e-mail: Mammografia przesiewowa

Home
 

 

 

Zdjęcia piersi wykonywane będą wyłącznie w ramach skryningu, dlatego na badanie zaprasza się Opolanki w wieku  50-69 lat i które w okresie ostatnich dwóch lat nie miały wykonanej mammografii.         

        Zainteresowane winny zarejestrować się w dniu badania w godzinach 9-13, okazując książeczkę RUM, aktualny dokument ubezpieczenia zdrowotnego i, jeśli któraś z pań posiada, zaproszenie na badanie w ramach skryningu, wysłane pocztą przez  NFZ.

Kilka rad praktycznych  

Jak najlepiej przygotować się do badania?

1.     W dniu badania proszę nie stosować dezodorantu, zasypki, pudru itp., zwłaszcza pod pachą i pod biustem, albowiem mogą one spowodować zmiany obrazu mammograficznego i konieczność wykonania ponownego badania.

2.     Najlepiej ubrać się w luźną, wygodną odzież, którą można szybko i łatwo zdjąć (do badania należy zdjąć do pasa wszelką odzież)

3.     Na czas badania zdjąć wszelkie ozdoby.

Dlaczego należy badać pierś?

1.     Zmiany zachodzące w piersi są niezwykle subtelne i nowoczesne mammografy, jak również klisze, odczynniki oraz inne urządzenia, są przystosowane do badania zachodzących zmian w strukturze piersi. Zdjęcia, czyli mammogramy, muszą utrwalić zarówno brak zmian, jak i zmiany widoczne przy kolejnych badaniach. Badaniem obejmuje się całą bryłę piersi, łącznie z dołem pachowym.

2.     Aby wykonać prawidłowy obraz mammograficzny pierś musi być spłaszczona poprzez ściśnięcie. Jest to niezbędne, by otrzymany obraz był właściwy; ponadto dzięki ściśnięciu można zastosować znaczne mniejszą dawkę promieni.

3.     Wykonuje się dwa obrazy każdej piersi: jeden z pozycji pionowej, a drugi z pozycji skośnej. Taki komplet obrazów zapewnia dokładny przestrzenny obraz piersi. 

Słowniczek:

Mammogram - rentgenowski obraz piersi.
Mammograf – urządzenie służące do wykonania mammogramu

Mammografia - procedura użyta do tworzenia mammogramu.

Opolskie Centrum Onkologii w Opolu 

Opolskie Centrum Onkologii w Opolu jest samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem wszystkich rodzajów schorzeń nowotworowych.

Opieką onkologiczną obejmuje wszystkich mieszkańców Opolszczyzny chorych na nowotwory, a także z województw sąsiednich. Co roku rośnie liczba pacjentów leczonych w Opolskim Centrum Onkologii.