ukryj
pokaż

Rejestracja do przychodni:

77 441 6004 - 05

77 441 6007 - 08

Rejestracja: Tomograf / Rezonans:

77 441 6154

e-mail: Mammografia przesiewowa

Home

 

   Bo nie tylko palacze narażeni są na ryzyko ciężkich, nieuleczalnych chorób. Pamiętać trzeba o tej ogromnej, wręcz niepoliczalnej liczbie palaczy biernych, którzy wbrew swojej woli wdychają papierosowy dym na ulicach, przystankach, w szkolnych, i nie tylko, toaletach, w restauracjach, kawiarniach, no i oczywiście w zakładach pracy oraz … w domach. 

          Jak dowiedziono, bierne palenie jest równie, a może nawet bardziej niebezpieczne od palenia czynnego. Tzw. boczny strumień dymu tytoniowego zawiera aż cztery razywięcej nikotyny i aż 35 razy więcej tlenku węgla niż dym tytoniowy, wdychany przez palacza!

           Warto pamiętać, że nałóg papierosowy to niekwestionowany przez nikogo (z wyjątkiem palaczy) czynnik zachorowania na raka płuca. Nałogowi można  przypisać aż 90 proc. wszystkich zgonów na raka płuca u mężczyzn  i ok. 70 proc. u kobiet.  U obu zaś płci odsetek zachorowań na raka przełyku, gardła, jamy ustnej w związku z działaniem dymu tytoniowego, także w połączeniu z alkoholem, wynosi nawet 60 proc. Związek z paleniem papierosów w licznych wypadkach mają także nowotwory pęcherza moczowego, trzustki, nerki, żołądka.

            Nie idzie jednak o to, aby epatować zagrożeniem i straszyć skutkami, jakie niesie nikotynizm. Palacza, który jeszcze jest zdrowy, mało kto i co przekona, że jednak powinien odstawić papierosy. Jego podświadomość dąży bowiem także do zgodności z drugą regułą Cialdiniego, czyli  zaangażowaniem i konsekwencją. Otóż decyzje pociągające za sobą zaangażowanie – twierdzi ten znany amerykański psycholog społeczny - nawet jeżeli są błędne, mają tendencję do samopodtrzymywania się dzięki temu, że „zapuszczają korzenie". Dlatego ludzie często dodają nowe powody i uzasadnienia celem usprawied­liwienia już podjętych decyzji. Ponadto konsekwentne trzymanie się poprzednich decyzji zwalnia z konieczności rozpatrywania wciąż napływających informacji. A dla palacza tymi „nowymi informacjami” są także coraz to nowe fakty nauki potwierdzające, jak szkodliwym dla zdrowia jest nałóg palenia papierosów.

           Warto mieć i ten aspekt na uwadze i zastanowić się, czy faktycznie „moje pieniądze i mojej zdrowie” muszą przysparzać miliardowych zysków światowym koncernom tytoniowym, mimo że  papierosy to jedyny na świecie  produkt, który zabija, gdy jest używany zgodnie z instrukcją obsług?i…          

             Palenie to nałóg, trudny do wyleczenie w samotności, po amatorsku. Warto skorzystać z pomocy specjalistów,  np. dzwoniąc - od poniedziałku do piątku w godz. 11.00 do 19.00 - do Ogólnopolskiej Telefonicznej Poradnia Pomocy Palącympod nr tel. 0-801 108 108.

Opolskie Centrum Onkologii w Opolu 

Opolskie Centrum Onkologii w Opolu jest samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem wszystkich rodzajów schorzeń nowotworowych.

Opieką onkologiczną obejmuje wszystkich mieszkańców Opolszczyzny chorych na nowotwory, a także z województw sąsiednich. Co roku rośnie liczba pacjentów leczonych w Opolskim Centrum Onkologii.