ukryj
pokaż

Rejestracja do przychodni:

77 441 6004 - 05

77 441 6007 - 08

Rejestracja: Tomograf / Rezonans:

77 441 6154

e-mail: Mammografia przesiewowa

Home

 

Prelegent omówił także znaczenie badań przesiewowych, służących wczesnemu wykrywaniu takich nowotworów, jak rak piersi (dla kobiet po 50. roku życia), szyjki macicy (dla kobiet od 25. roku życia), jelita grubego (po 50. roku życia), prostaty (dla panów po 50.) a także uczestnictwa w programach szczepień ochronnych przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B oraz przeciwko wirusowi HPV, odpowiedzialnemu za raka szyjki macicy. Podkreślił też rolę długich ekspozycji na promienie UV (nadmierne opalanie się, korzystanie z solariów), sprzyjających rozwojowi raka skóry (czerniaka), zaznaczając iż zasady kodeksu odnoszą się nie tylko do profilaktyki chorób nowotworowych, ale służą także ogólnie pojmowanemu zdrowemu stylowi życia (wystrzeganie się otyłości, aktywność ruchowa, dieta z dużą ilością warzyw i owoców, ograniczenie alkoholu), mającemu bardzo ścisły związek także z chorobami układu krążenia.
      Konkluzja: prowadząc zdrowy styl życia można poprawić ogólny stan zdrowia i zapobiec wielu zgonom z powodu nowotworów złośliwych. Banał? Jak najbardziej, zwłaszcza gdy jego treści kierowane są do ludzi bardzo młodych, którzy upływ czasu postrzegają w kontekście tego, co będzie za dzień, dwa , tydzień, ale nie za lat „dziesiąt”. A jednak warto impregnować młode umysły wiedzą tego typu. Zawsze coś przylgnie.
      Gimnazjum Nr 6 w Opolu należy do szkół kilkudziesięciu szkół w regionie mających status szkoły promującej zdrowie. Pod koniec ub. r. OCO zaprosiło te szkoły do współpracy w  zakresie szerzenia wiedzy na temat profilaktyki nowotworowej.
Opolska  gimnazjalna „szóstka”  jako pierwsza odpowiedziała na zaproszenie. Jej uczniowie nie tylko uczestniczyli w prelekcji, ale otrzymali także materiały informacyjne promujące zdrowy styl życia, w tym także egzemplarze Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem.

 

 

Opolskie Centrum Onkologii w Opolu 

Opolskie Centrum Onkologii w Opolu jest samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem wszystkich rodzajów schorzeń nowotworowych.

Opieką onkologiczną obejmuje wszystkich mieszkańców Opolszczyzny chorych na nowotwory, a także z województw sąsiednich. Co roku rośnie liczba pacjentów leczonych w Opolskim Centrum Onkologii.