ukryj
pokaż

Rejestracja do przychodni:

77 441 6004 - 05

77 441 6007 - 08

Rejestracja: Tomograf / Rezonans:

77 441 6154

e-mail: Mammografia przesiewowa

Home

 

Realizowany przez samorząd Opola program profilaktyki raka szyjki macicy obejmuje także cykl  spotkań edukacyjnych, organizowanych w szkołach podstawowych Opola; ich adresatem będą nie tylko opolskie dwunastolatki, ale także ich rodzice, których zgoda na zaszczepienie  będzie wymagana. 
      Pierwsze spotkanie z tego cyklu przez prowadzący akcję Wydział Polityki Społecznej zostało zorganizowane  w opolskim ratuszu w dniu 31 marca br. pt. „Zakażenia wirusem HPV i ich znaczenie w zachorowalności na raka szyjki macicy”. Jego adresatami byli przedstawiciele opolskich szkół podstawowych oraz gimnazjalnych, a prelegentami lekarze – specjaliści onkologii, ginekologii oraz chorób zakaźnych.
      Konferencję rozpoczął wykład dr n. med. Kamili Czerw, ordynator Oddziału Onkologii Ginekologicznej Opolskiego Centrum Onkologii, która omówiła temat: „Epidemiologia i leczenie raka szyjki macicy”, szczególny nacisk kładąc na konieczność uczestnictwa kobiet w programach profilaktycznych,  m.in. cytologii, która pozwala na wykrycie choroby nawet w stadium przedinwazyjnym, ale także w programie szczepień przeciwko wirusowi  HPV, gdyż szczepionka jest bardzo skuteczna i daje wysoką ochronę przed chorobą.
        Dr n.med. Grzegorz Głąb z Centrum Diagnostyki Ginekologiczno-Położniczej GMW, w wykładzie „ Od zakażenia HPV do raka szyjki macicy”, zaprezentował metody diagnostyki  oraz zasady profilaktyki, wiele miejsca poświęcając roli badania kolposkopowego w wykrywaniu bardzo wczesnych postaci choroby.
       „Badania profilaktyczne w kierunku wczesnego wykrywania raka szyjki macicy  na Opolszczyźnie”  były tematem wykładu dr n. med. Dariusza Kowalczyka, konsultanta wojewódzkiego ds. ginekologii onkologicznej, który skupił się na programie badań cytologicznych, wykonywanych bezpłatnie w ramach skryningu u kobiet w wieku 25-59 lat.
        Spotkanie zakończył  wykład dr Wiesławy Błudzin, konsultant wojewódzkiej ds. chorób zakaźnych, która omówiła temat „Zapobieganie rakowi szyjki macicy”, również podkreślając znaczącą rolę szczepień u kilkunastoletnich  dziewczynek. Szczepionka , zwłaszcza czterowalentna, zapobiegająca zakażeniom wirusem HPV  6,11, 16 i 18 (a taką  będą szczepione młode opolanki) daje bardzo wysokie zabezpieczenie nie tylko przed tą częstą i jakże niebezpieczną chorobą nowotworową, ale także przed innymi, bardzo nieprzyjemnymi  schorzeniami narządu płciowego, jak kłykciny kończyste.
        Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika jednoznacznie, że zakażenia wirusem HPV odpowiadają za niemal 100 proc. nowotworów szyjki macicy, ale też za 85-90 proc. nowotworów odbytnicy, 40 - nowotworów prącia, 40 -  nowotworów sromu i pochwy, 12 - nowotworów krtani i gardła , 3 - nowotworów jamy ustnej.  A zatem wspomniana szczepionka może chronić przed wieloma innymi rodzajami nowotworów, powodowanych przez ten wirus. M.in. o tym dyskutowali lekarze z całego świata, uczestnicy konferencji naukowej, która pod koniec marca br. odbyła się  w Warszawie (dane na podstawie PAP).
        Wirusolożka, prof. Margaret Stanley z Uniwersytetu w Cambridge w Wielkiej Brytanii jest zdania,  iż zakażenia wirusami są przyczyną ok. 15 proc. wszystkich nowotworów, a jednym z najważniejszych wirusów onkogennych jest właśnie wirus HPV, który odpowiada łącznie za ok. 4 proc. nowotworów. Dotychczasowe testy wykazały, że szczepienie przeciw HPV niemal w 100 proc. zapobiega rozwojowi zmian przedrakowych oraz rakowi szyjki. Ochrona ta utrzymuje się na pewno przez kilka lat (na razie mówi się o 5 latach, bo tyle czasu istnieje szczepionka; dalsze obserwacje pozwolą ocenić, jak długo utrzymuje się odporność, a niewykluczone, że uzyskuje się ją na całe życie).
       Warto też mieć świadomość, o czym na warszawskiej konferencji mówił m.in. prof. Sławomir Majewski, prezes Polskiego Towarzystwa Profilaktyki Zakażeń HPV, że szczepionka przeciw wirusowi HPV jest zarejestrowana nie tylko dla dziewcząt i młodych kobiet (od 9 do 26 roku życia), ale też dla chłopców w wieku 9-15 lat. "Bo to właśnie mężczyźni przenoszą tego wirusa na swoje partnerki – mówił profesor .-  Zaszczepieni chłopcy nie będą zakażać partnerek po wejściu w życie dorosłe i rozpoczęciu aktywności seksualnej. W ten sposób można będzie przerwać transmisję wirusa w społeczeństwie".           
       Niestety, szczepionka nie jest, mówiąc oględnie, tania - cena koniecznych trzech dawek wynosi ok. 1,5 tys. zł. I to nie tylko dlatego, że jest na rynku jedyna, ale także dlatego, że bardzo drogi jest sam koszt jej produkcji (proces jej wytworzenia trwa ok. 2 lat). Badania nad opracowaniem znacznie tańszego preparatu  – trwają.

Opolskie Centrum Onkologii w Opolu 

Opolskie Centrum Onkologii w Opolu jest samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem wszystkich rodzajów schorzeń nowotworowych.

Opieką onkologiczną obejmuje wszystkich mieszkańców Opolszczyzny chorych na nowotwory, a także z województw sąsiednich. Co roku rośnie liczba pacjentów leczonych w Opolskim Centrum Onkologii.