ukryj
pokaż

Rejestracja do przychodni:

77 441 6004 - 05

77 441 6007 - 08

Rejestracja: Tomograf / Rezonans:

77 441 6154

e-mail: Mammografia przesiewowa

Home

 

Wykład wspierały dwie wystawy o tematyce antytytoniowej, przygotowane przez Opolskie Centrum Onkologii. Pierwsza, prezentowana w dniach 25 maja -1 czerwca na  siedmiu gablotach holu  ratusza, poświęcona była tegorocznemu hasłu: „Tytoniowe Ostrzeżenia Zdrowotne” . Składały się na nią wzory ostrzeżeń, znajdujących się na paczkach papierosów a obowiązujących już w wielu krajach Europy i świata, m.in. Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Rumunii, krajach azjatyckich, w Ameryce Południowej. Dominowały kolorowe zdjęcia ludzi chorych na raka oraz narządów ciała w zaawansowanych stadiach choroby nowotworowej. Wystawa była przygrywką do tego, co niebawem czeka polskich palaczy. Wiele bowiem wskazuje na to, iż od nowego roku tego typu ostrzeżenia zdjęciowe, nieraz bardzo drastyczne w swej treści, obowiązywać będą także w Polsce. Wystawa i spotkała się z bardzo żywym przyjęciem oglądających.
         Druga wystawa, sprowadzona specjalnie z Centrum Onkologii –Instytut w Warszawie, ulokowana została w ratuszowej Sali Karola Musioła. Składała się z 22 zdjęć znanych osób świata sztuki, nauki, polityki, mediów, sportu, które  albo nigdy nie paliły papierosów, bądź już rzuciły wieloletni nałóg. Na fotografiach złamany papieros, symbol niepalenia, trzymali m.in. Lech Wałęsa, prof. Witold Zatoński, prof. Jadwiga Staniszkis, podróżnik Marek Kamiński, piosenkarki: Urszula Dudziak, Anna Maria Jopek ,Justyna Steczkowska, Ewelina Flinta, dziennikarze: Beata Pawlikowska i Marek Niedźwiedzki, mistrzyni szermierki Sylwia Gruchała, aktorka Barbara Wrzesińska.  
        Po wykładzie na opolskim Rynku odbył się antytytoniowy happening.  Młodzież pięciu opolskich szkół: I LO, VI LO, Zespołu Szkół Ekonomicznych, Zespołu Szkół Zawodowych Nr 4 oraz Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica zaprezentowała scenki rodzajowe, związane z tematyką antynikotynową, oraz przygotowane przez siebie rekwizyty, odstręczające od palenia. Prezentacja była elementem konkursu, w którym jurorami byli sami uczestnicy. Zwycięzcą była szkoła, na którą uczestnicy konkursu oddali najwięcej głosów (nie wolno było głosować na samych siebie). W plebiscycie wygrało I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika i ono zdobyło nagrodę główną - odtwarzacz DVD.
        W trakcie happeningu młodzież dekorowała opolan samoprzylepnymi znaczkami „Nie palę”, wręczała kupony konkursu  „Rzuć palenie razem z nami” oraz „Mandaty za palenie”, a także ulotki związane z tematyką antynikotynową.

***
      Również w ramach „Światowego Dnia Bez Tytoniu” w dniu 1 czerwca dr Marek Szwiec wygłosił godzinną prelekcję dla ok. 50-osobowej grupy kadry wojskowej oraz pracowników cywilnych 55. Batalionu Remontowego przy ul. Domańskiego w Opolu. Również w tym gremium omówione zostały najważniejsze zagadnienia związane ze szkodliwym wpływem palenia tytoniu na zdrowie i życie osób uzależnionych od nikotyny, jak również biernych palaczy. Słuchacze otrzymali ponadto egzemplarze Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem oraz liczne ulotki o tematyce antytytoniowej, propagujące zdrowy styl życia.  
     Wojskowym przekazano także kilka wystawowych plansz z wzorami ostrzeżeń zdrowotnych na paczkach papierosów. Kierownictwo Batalionu zadeklarowało zawieszenie ich w sąsiedztwie wojskowej palarni.

Opolskie Centrum Onkologii w Opolu 

Opolskie Centrum Onkologii w Opolu jest samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem wszystkich rodzajów schorzeń nowotworowych.

Opieką onkologiczną obejmuje wszystkich mieszkańców Opolszczyzny chorych na nowotwory, a także z województw sąsiednich. Co roku rośnie liczba pacjentów leczonych w Opolskim Centrum Onkologii.