ukryj
pokaż

Rejestracja do przychodni:

77 441 6004 - 05

77 441 6007 - 08

Rejestracja: Tomograf / Rezonans:

77 441 6154

e-mail: Mammografia przesiewowa

Home

 

Zespół muzyczny Waldka Nowaka, ozimskie mażoretki oraz kędzierzyńska orkiestra dęta – promowali walkę z nowotworami, a zwłaszcza z rakiem piersi

           Las białych parasoli oraz różowych baloników dominował w centrum Opola nad szarzyzną niedzielnego, jesiennego popołudnia. Stało się tak za sprawą Marszu Nadziei, zorganizowanego w dniu 18 października przez Opolskie Centrum Onkologii z okazji Dnia Walki z Rakiem Piersi. Kilkuset Opolan (i nie tylko) nie zważając na mocno niepewną pogodę zdecydowało się na udział w imprezie, której celem było zamanifestowanie potrzeby zjednoczenia się w walce z chorobami nowotworowymi oraz propagowania wiedzy o  profilaktyce nowotworowej, a zwłaszcza o profilaktyce raka piersi, której wydatnie służą bezpłatne badania mammograficzne, wykonywane w ramach skryningu. Kazdy uczestnik marszu otrzymał ulotki z materiałami informacyjnymi na ten temat.
           Opolski Marsz Nadziei zorganizowany został już po raz czwarty pod patronatem marszałka województwa Józefa Sebesty, wojewody opolskiego Ryszarda Wilczyńskiego oraz prezydenta Opola Ryszarda Zembaczyńskiego. Wzięli w nim udział mieszkańcy (kobiety i mężczyźni) nie tylko Opola, ale także mniej i bardziej odległych od stolicy regionu miejscowości, jak: Namysłów, Wołczyn, Ozimek, Krapkowice,  Kluczbork, Osowiec, Dębie, Grodków, Kędzierzyn-Koźle, Karczów, Prószków, Skarbiszów, Praszka, Uszyce, Prudnik, Suchy Bór, Kamienica, Jaworzno, Tułowice, Gołkowice, Wodzisław Śl., Racibórz, Wrocław, Łaziska, Koniecpol, Legnica, Pyskowice, Nowa Ruda, Gliwice.
          Nie zabrakło kadry medycznej opolskiej onkologii, m.in. dyrektora OCO dr. Wojciecha Redelbacha, oraz ordynatorów:  dr dr  Kamili Czerw, Lidii Czopkiewicz, Aleksandra Sachanbińskiego, Kazimierza Drosika, Piotra Tokara. Z zaproszonych gości Marsz swoją obecnością zaszczycili : wiceprezydent Opola Janusz  Kwiatkowski, wiceszef OOW NFZ dr Roman Kolek, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMWO Stanisław Łągiewka.
         Biało-różowy pochód przeszedł ulicami ścisłego centrum Opola, pilotowany przez policjantów opolskiej drogówki na motorach ozdobionych różowymi balonikami wypełnionymi - helem. Dzięki niemu baloniki wdzięcznie gibały się na wstążeczkach ponad głowami maszerujących oraz ich białymi parasolami. Po zakończeniu marszu na sygnał podany przez prowadzącego - jak zwykle perfekcyjny aktor Piotr Charczuk- balony zostały wypuszczone w niebo. Nie wszystkie, bo część przez nieuwagę swych właścicieli, szybowała w niebo przed wyznaczonym czasem…
          Atrakcją tegorocznego Marszu był występ zespołu country Waldka Nowaka, który umilił czas, zarówno przed, jak i pomarszowy. Utwory „Ty wiesz, jak jest”, „Życzę ci szczęścia dziewczyno”, „Lato w stadninie”, „Kolejowa poczekalnia”, „Biały kabriolet” to prawdziwe perełki klasyki bluesa, country, pop a nawet jazzu. Na pewno trafiły do gustu sympatykom utworów i głosu takich artystów, jak Krzysztof Krawczyk czy Andrzej Cierniewski.
         Tradycyjnie już zachwyciły marszową publiczność słynne ozimskie mażoretki z zespołu, które zaprezentowały układy taneczne w rytm Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie –Koźlu.
          Marsz mógł zostać zorganizowany dzięki pomocy i życzliwości wielu osób. Szczególne podziękowania należą się:
Studentkom Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej i ich opiekunce Urszuli Nowaińskiej
Ryszardowi Czerwińskiemu, właścicielowi „Grabówki”
Młodzieży opolskich szkół, a zwłaszcza Gimnazjum nr 1 oraz V LO.

Opolskie Centrum Onkologii w Opolu 

Opolskie Centrum Onkologii w Opolu jest samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem wszystkich rodzajów schorzeń nowotworowych.

Opieką onkologiczną obejmuje wszystkich mieszkańców Opolszczyzny chorych na nowotwory, a także z województw sąsiednich. Co roku rośnie liczba pacjentów leczonych w Opolskim Centrum Onkologii.